Robotické pracoviště: Jak funguje v roce 2019?

robotické pracoviště

Rozvoj moderního průmyslu je neoddělitelně spjat s využíváním robotických zdrojů. Jednou z klíčových výhod robotizace je možnost nahrazení lidí během prací nebezpečných, těžkých nebo probíhajících v prostředí škodlivém pro jejich zdraví. Typickým příkladem pro robotické pracoviště je svařovna.

Výhody robotů

Jednou ze základních výhod je významné snížení negativního dopadu životního prostředí na lidskou práci. Dalšími výhodami jsou sjednocení účinnosti, optimalizace spotřeby materiálů, výrazné snížení nákladů spojených se zajištěním bezpečnosti práce, zvýšení kontroly nad kvalitou konečného produktu, získání lepšího obrazu a zvýšení prestiže společnosti. Rovněž stojí za zmínku, že problém, kterému v současné době čelí mnoho společností, se týká nedostatku kvalifikovaných pracovníků na trhu práce. Robotické pracoviště pomůže vyřešit celou řadu problémů.

Bezpečnost především

Vytvořit robotické pracoviště znamená dokonalé zpracování projektu. Chcete-li si zrobotizovat proces svařování či jinou podobnou činnost, je potřeba brát ohled na bezpečnost pracovníků. Nejjednodušší poloha pro robotické svařování umožňuje vyměnit člověka pouze během svařovacího procesu. Montáž a přeprava prvků se provádí za účasti operátora a pro jeho bezpečnost při provádění těchto činností musí být svařovací proces zastaven. To generuje prostoje při práci, a tím snižuje produktivitu. Řešením je použití dvou svařovacích zón pro jednoho robota.

Svařování probíhá v jedné části pracovního pole a současně ve druhé, která je řádně oddělena, obsluha připraví prvky později podrobené procesu svařování. Nevýhodou takového řešení je potřeba zvětšit dosah robota a vybudovat bezpečnostní systém, který bude chránit osobu v nouzových situacích, ke kterým může dojít, když je v dosahu robota. Nejlepší, ale také nejdražší řešení je použití celé sady zařízení, které umožní plnou robotizaci procesu přípravy, svařování a shromažďování prvků.

Dodavatelů pro robotické pracoviště je celá řada. Mezi nejznámější české špičky v oboru patří Zlín Robotics s.r.o.

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4